Bóle kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Narastający problem medyczno-społeczny

Hubert Prabucki

2 (43) 2015 s. 93–96
93_2_43_2015.pdf

Fraza do cytowania: Prabucki H. Bóle kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Narastający problem medyczno-społeczny. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu. 2015;2(43):93–96.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa były uznawane za domenę ludzi dorosłych, a szczególnie osób starszych. Najnowsze doniesienia dowodzą jednak, że problem ten dotyczy coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Tendencja do zmiany struktury wiekowej osób cierpiących na omawiane dolegliwości wynika w dużej mierze z modyfikacji trybu życia. Dzieci są coraz mniej aktywne fizycznie. Wynika to z faktu, że coraz więcej czasu spędzają przed komputerem i telewizorem, co sprzyja powstawaniu zmian strukturalnych i funkcjonalnych układu ruchu. Problem wymaga analizy przyczyn w celu efektywniejszego zapobiegania i precyzyjnego leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa u dzieci i młodzieży.

Słowa kluczowe: bóle kręgosłupa u dzieci i młodzieży, etiologia powstawania bólu kręgosłupa, wady postawy, psychogenne podłoże bólu kręgosłupa.