Wpływ rodziny oraz mediów na kształtowanie zachowań żywieniowych u dzieci

Martyna Wojdyło, Rafał Staszewski

4 (53) 2017 s. 482–489

Fraza do cytowania: Wojdyło M., Staszewski R. Wpływ rodziny oraz mediów na kształtowanie zachowań żywieniowych u dzieci. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu. 2017;4(53):482–489.

Wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży stanowi poważny problem na całym świecie. Niska aktywność fizyczna oraz nieprawidłowe zachowania żywieniowe zwiększają ryzyko wystąpienia nadmiernej masy ciała. To z kolei predysponuje do rozwoju licznych chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzycy, stanowiąc – poprzez wzrost kosztów leczenia – wyzwanie dla ochrony zdrowia. Zachowania żywieniowe prezentowane w okresie dzieciństwa mają odzwierciedlenie w stanie zdrowia w życiu dorosłym. Kształtowanie zachowań żywieniowych u dzieci podlega wpływowi wielu czynników, do których między innymi można zaliczyć rodzinę, jako najbliższe otoczenie dziecka, oraz media, które w dzisiejszych czasach mają coraz większe znaczenie w życiu każdego człowieka. Poniższy artykuł przedstawia rolę rodziny oraz mediów w procesie kształtowania owych zachowań.

Słowa kluczowe: zachowania żywieniowe, nawyki żywieniowe, wybory żywieniowe, dzieci.